The Cup Competition 2010

Løgmanssteypið
(the Prime Minister's Cup)





Qualifying round
March 20, 2010:

Royn Hvalba (3div) vs. FC Hoyvík (1div) 1-2 (1-1)
0-1 Jørgin Meitilberg
1-1 Poul Poulsen
1-2 Jørgin Meitilberg

FF Giza Tórshavn (3div) vs. Undrið FF Tórshavn (3div) 1-2 (1-2)
1-0 Frói Vang
1-1 Leivur Holm Joensen
1-2 Christian Vilhelm Jacobsen

MB Miðvágur (2div) - Skála (2div) 0-2 (0-2)
0-1 Jóhan Funn
1-1 Owngoal
1-2 Christian Vilhelm Jacobsen





Round 1
March 27:

Read match reports here

HB Tórshavn (Vodaf.) – B36 Tórshavn (Vodaf.) 0-1 (0-0)
0-1 Klæmint Matras

Undrið FF Tórshavn (3div) – ÍF Fuglafjørður (Vodaf.) 0-1 (0-0)
0-1 Karl Løkin
(Played in Fuglafjørður)

AB Argir (Vodaf.) – KÍ Klaksvík (1div.) 1-1 (0-0)
1-0 Evrard Blé
1-1 Henry Heinesen (pen)

Extra Time 2-0 (1-0)
1-0 Evrard Blé (pen)
2-0 Kenneth Jacobsen

B71 Sandoy (Vodaf.) – Víkingur (Vodaf.) 2-2
0-1 Atli Gregersen
1-1 Bojan Zivic
1-2 Símin Hansen
2-2 Súni Olsen

Extra time 0-2
0-1 Súni Olsen (pen)
0-2 Súni Olsen


EB/Streymur (Vodaf.) – NSÍ Runavík (Vodaf.) 0-0

Extra time 1-0
1-0 Arnbjørn Hansen

B68 Toftir (Vodaf.) – 07 Vestur (1div) 3-0 (0-0)
1-0 Jóhan Dávur Højgaard (pen)
2-0 Poul N. Poulsen
3-0 Ndende Adama Gueye

FC Hoyvík (1div) – TB Tvøroyri (1div.) 2-0 (1-0)
1-0 Jørgen Meitilberg, 2-0 Bogi Hermansen

FC Suðuroy (Vodaf.) – Skála (2div)
Postponed to because of strong wind.
New match date is 21 April.

FC Suðuroy (Vodaf.) – Skála (2div) 6-1 (3-0)
1-0 Mamuka Toronjadze
2-0 Obi Ikechukwu Charles
3-0 Palli Augustinussen
4-0 Jón Krosslá Poulsen
5-0 John T. Poulsen
5-1 Brian Jacobsen
6-1 Arthur Tausen






Quarter-finals
April 25th:

Read match reports here

FC Suðuroy - EB/Streymur 1-4
0-1 Hans Pauli Samuelsen
1-1 Jón Krosslá Poulsen (pen)
1-2 Gudmund Nielsen
1-3 Arnbjørn Hansen (pen)
1-4 Leif Niclasen


Víkingur - AB Argir 1-1 (1-0)
1-0 Súni Olsen
1-1 Tehe Aristide

Extra Time 0-0:

Penalties: 4-3
1-0 Súni Olsen, Víkingur
1-0 Gunnar Haraldsen, AB (missed)
2-0 Sølvi Vatnhamar, Víkingur
2-1 Nikolai Eriksen, AB
3-1 Sam Jacobsen, Víkingur
3-2 Mortan úr Hørg, AB
4-2 Atli Gregersen, Víkingur
4-3 Evrard Blé, AB
4-3 Finnur Justinussen, Víkingur (missed)
4-3 Stig-Roar Søbstad, AB (missed)

Víkingur win 5-4 on aggregate and qualify for the semi finals.



ÍF Fuglafjørður - B68 Toftir 2-2 (0-1)
0-1 Ndende Adama Gueye
1-1 Áki Petersen
1-2 Rógvi Jacobsen
2-2 Øssur Hansen

Extra Time 1-0 (0-0)
1-0 Øssur Dalbúð

ÍF Fuglafjørður win 3-2 on aggregate to go through to the semifinals.



FC Hoyvík - B36 Tórshavn 1-7 (0-4)
0-1 Bárður Olsen
0-2 Hjalgrím Elttør
0-3 Jákup á Borg
0-4 Símun Joensen
0-5 Jákup á Borg
0-6 Christian R. Mouritsen
0-7 Magnus Olsen
1-7 Sunleif Jacobsen


Only FC Hoyvík is not a top flight team.




Semi-finals

May 20th, first leg:
Read match reports here

B36 Tórshavn - EB/Streymur 2-1 (0-1)
0-1 Arnbjørn Hansen
1-1 Bárður Olsen
2-1 Hjalgrím Elttør


ÍF Fuglafjørður - Víkingur 1-2 (1-2)
1-0 Poul Ennigarð
1-1 Súni Olsen
1-2 Finnur Justinussen

------------------------

June 8th, second leg:

Read match reports here

EB/Streymur - B36 Tórshavn 2-0 (0-0)
1-0 Sorin Anghel
2-0 Kristoffur Jacobsen (pen)

Víkingur - ÍF Fuglafjørður 0-3 (0-1)
0-1 Dánjal á Lakjuni
0-2 Jan Ellingsgaard
0-3 Øssur Dalbúð




Final
Played in Klaksvík

06 August:
Read match report here

EB/Streymur - ÍF Fuglafjørður
1-0 Sorin Anghel







Faroe Islands Football homepage
Soccer and Equipment homepage