The Cup Competition 2011

Løgmanssteypið
(the Prime Minister's Cup)





Preliminary round
March 26, 2011:

Undrið FF Tórshavn (2nd div) - MB Miðvágur (3rd div) 6-0 (1-0)
1-0 Marius Nystrøm Hansen
2-0 Leon Bjartalíð
3-0 Guttormur Patursson
4-0 Esmar Æðustein Poulsen
5-0 Christian Vilhelm Jacobsen
6-0 Owngoal

TB Tvøroyri (1st div) – FF Giza Tórshavn (3rd div) 2-0 (2-0)
1-0 Rógvi Joensen
2-0 Tórur Mortensen (pen)

Skála (1st div) – Royn Hvalba (2nd div) 7-2 (4-1)
1-0 Jákup Johansen
2-0 Erland Berg Danielsen (pen)
3-0 Jákup Johansen
4-0 Jóhannus Mikkelsen
4-1 Bjarni á Hólalagi
4-2 Jónar Holm
5-2 Edvin Jacobsen
6-2 Erland Berg Danielsen
7-2 Martin Olsen





First round
Read match reports here (video from B36 - EB/Streymur)

April 2nd, 2011

B68 Toftir (Vodafone) – FC Hoyvík (1st div) 5-0 (3-0)
1-0 Ibrahima Camara
2-0 Dánjal Pauli Højgaard
3-0 André Olsen
4-0 Dánjal Pauli Højgaard (pen)
5-0 Ndende Adama Gueye

HB Tórshavn (Vodafone) – Víkingur (Vodafone) 0-2 (0-0)
0-1 Finnur Justinussen
0-2 Kaj Leo í Bartalsstovu

Undrið FF Tórshavn (2nd div) – KÍ Klaksvík (Vodafone) 0-2 (0-1)
0-1 Høgni Madsen
0-2 Owngoal
Played in Klaksvík

NSÍ Runavík (Vodafone) – B71 Sandoy (Vodafone) 2-0 (2-0)
1-0 Klæmint Olsen
2-0 Einar Hansen

07 Vestur (Vodafone) – FC Suðuroy (1st div) 3-0 (1-0)
1-0 Holgar Durhuus
2-0 Badara Diedhiou
3-0 Tamba Yarjah

ÍF Fuglafjørður (Vodafone) – Skála (1st div) 6-0 (1-0)
1-0 Owngoal
2-0 Bartal Eliasen
3-0 Bartal Eliasen (pen)
4-0 Bartal Eliasen
5-0 Høgni Zachariassen
6-0 Høgni Zachariassen

AB Argir (1st div) – TB Tvøroyri (1st div) 1-0 (1-0)
1-0 Alex Mellemgaard

April 3rd, 2011
B36 Tórshavn (Vodafone) – EB/Streymur (Vodafone) 0-2 (0-1)
0-1 Pætur Dam Jacobsen
0-2 Bárður Olsen





Quarter-finals
Read match reports here

May 4th:

Víkingur - B68 Toftir 1-1 (1-1)
1-0 Finnur Justinussen
1-1 Ibrahima Camara

Extra time: 1-1 (0-0)
0-1 Ibrahima Camara
1-1 Sølvi Vatnhamar

Penalties: 2-4
1-0 Finnur Justinussen
1-1: André Olsen
1-2: Jóhan Dávur Højgaard
2-2: Hanus Jacobsen
2-3: Ibrahima Camara
2-3: Evrard Blé
2-4: Óli Olsen

On aggregate: Víkingur - B68 Toftir 4-6



NSÍ Runavík – EB/Streymur 0-3 (0-1)
0-1 Leif Niclasen
0-2 Gert Hansen
0-3 Hans Pauli Samuelsen


ÍF Fuglafjørður – AB Argir 7-1 (1-1)
1-0 Jan Ó. Ellingsgaard
1-1 Teitur Jóanesarson
2-1 Bogi Løkin
3-1 Owngoal
4-1 Bogi Løkin
5-1 Bárður á Lakjuni
6-1 Bogi Løkin
7-1 Owngoal


07 Vestur - KÍ Klaksvík 1-0 (1-0)
1-0 Eli F. Nielsen



(Only AB Argir (1st div.) was not a Vodafone Division team)






Semi-finals

May 19th, first leg:
Read match reports here

ÍF Fuglafjørður - 07 Vestur 1-0 (0-0)
1-0 Owngoal

B68 Toftir - EB/Streymur 0-0


------------------------

June 14th, second leg:
Read match reports here

07 Vestur - ÍF Fuglafjørður 2-1 (0-0)
0-1 Nenad Saric
1-1 Tamba Yarjah
2-1 Clayton Soares


EB/Streymur - B68 Toftir 3-2 (3-2)
1-0 Arnar Dam
1-1 Ibrahima Camara
2-1 Egil á Bø
2-2 Eli Simonsen
3-2 Owngoal




Final

05 August - Played in Klaksvík:

EB/Streymur - ÍF Fuglafjørður 3-0 (1-0)
1-0 Arnbjørn Hansen
2-0 Daniel Udsen (pen)
3-0 Arnbjørn Hansen







Faroe Islands Football homepage
Soccer and Equipment homepage